Littelfuse BUCB010.Z
BUCB010.Z picture photo
Mfg. Part Number
BUCB010.Z
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 10A 12VDC AUTO RESET
Datasheet Download
BUCB010.Z.pdf
Availability of BUCB010.Z
QUANTITY
BUCB010.Z Order Process
Ship out your order
Specifications of BUCB010.Z
Internal Part NumberEIS-BUCB010.Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesUCB
Breaker Type-
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Number of Poles1
Actuator TypeAutomatic Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeHolder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUCB010.Z
Related LinksBUCB, BUCB010.Z Datasheet, Littelfuse Distributor
BUCB010.Z Details Description
Related parts for BUCB010.Z
NUT/SCREWDRIVER SET W/CASE 34PC datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf