NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK217-50Y,118
BUK217-50Y,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK217-50Y,118
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 44A SOT426
Datasheet Download
BUK217-50Y,118.pdf
Availability of BUK217-50Y,118
QUANTITY
BUK217-50Y,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK217-50Y,118
Internal Part NumberEIS-BUK217-50Y,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesTOPFET™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load5.5 V ~ 35 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)25A
Rds On (Typ)10 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature150°C (TJ)
Package / CaseTO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK217-50Y,118
BUK217-50Y,118 Details Description
Related parts for BUK217-50Y,118
IDC CABLE - MDG24K/MC24M/MDG24K datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN SPRING 11POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf