NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6208-40C,118
BUK6208-40C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6208-40C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 90A DPAK
Datasheet Download
BUK6208-40C,118.pdf
Availability of BUK6208-40C,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK6208-40C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6208-40C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6208-40C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2011
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs67nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3720pF @ 25V
Power - Max128W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6208-40C,118
BUK6208-40C,118 Details Description
Related parts for BUK6208-40C,118
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR I2C 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 3500MHZ TO-270-16 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 337MA 154 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf