NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6228-55C,118
BUK6228-55C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6228-55C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 31A DPAK
Datasheet Download
BUK6228-55C,118.pdf
Availability of BUK6228-55C,118
QUANTITY
BUK6228-55C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6228-55C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6228-55C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013
Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C31A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs29 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1340pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6228-55C,118
BUK6228-55C,118 Details Description
Related parts for BUK6228-55C,118
IC THERMO COMPNSATR MICRPWR 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC VERT 21POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
TIP CONICAL 1/32" 700F BULK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
2200UF 25V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf