NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK652R1-30C,127
BUK652R1-30C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK652R1-30C,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK652R1-30C,127.pdf
Availability of BUK652R1-30C,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK652R1-30C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK652R1-30C,127
Internal Part NumberEIS-BUK652R1-30C,127
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs168nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10918pF @ 25V
Power - Max263W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK652R1-30C,127
BUK652R1-30C,127 Details Description
Related parts for BUK652R1-30C,127
FILTER LINE 15A SNAP-IN TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 270A POWERSO-10 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CAP CER 15UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.02A 55 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf