NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6610-75C,118
BUK6610-75C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6610-75C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 78A D2PAK
Datasheet Download
BUK6610-75C,118.pdf
Availability of BUK6610-75C,118
QUANTITY
BUK6610-75C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6610-75C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6610-75C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOsiris Leadframe 09/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C78A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs81nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5251pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6610-75C,118
BUK6610-75C,118 Details Description
Related parts for BUK6610-75C,118
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 2.7KHZ SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC DSN2 datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1600VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf