NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK663R5-30C,118
BUK663R5-30C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK663R5-30C,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK663R5-30C,118.pdf
Availability of BUK663R5-30C,118
QUANTITY
BUK663R5-30C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK663R5-30C,118
Internal Part NumberEIS-BUK663R5-30C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOsiris Leadframe 09/Jun/2014
Standard Package800
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs78nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4707pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK663R5-30C,118
BUK663R5-30C,118 Details Description
Related parts for BUK663R5-30C,118
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf