NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK664R8-75C,118
BUK664R8-75C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK664R8-75C,118
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK664R8-75C,118.pdf
Availability of BUK664R8-75C,118
QUANTITY
BUK664R8-75C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK664R8-75C,118
Internal Part NumberEIS-BUK664R8-75C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOsiris Leadframe 09/Jun/2014
Standard Package800
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs177nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11400pF @ 25V
Power - Max263W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK664R8-75C,118
BUK664R8-75C,118 Details Description
Related parts for BUK664R8-75C,118
IDC CABLE - MSC14A/MC14M/MSC14A datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 64MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
KIT SATA HDD DATA/PWR PROTECT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 4.53"LX2.48"W datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS DISPOSABL KEY AA datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf