NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7107-55ATE,118
BUK7107-55ATE,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7107-55ATE,118
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK7107-55ATE,118.pdf
Availability of BUK7107-55ATE,118
QUANTITY
BUK7107-55ATE,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7107-55ATE,118
Internal Part NumberEIS-BUK7107-55ATE,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated)
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs116nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7107-55ATE,118
BUK7107-55ATE,118 Details Description
Related parts for BUK7107-55ATE,118
CONN RECPT 16POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
FUSE 180MA 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf