NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK724R5-30C,118
BUK724R5-30C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK724R5-30C,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V DPAK
Datasheet Download
BUK724R5-30C,118.pdf
Availability of BUK724R5-30C,118
QUANTITY
BUK724R5-30C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK724R5-30C,118
Internal Part NumberEIS-BUK724R5-30C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013
Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3760pF @ 25V
Power - Max157W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK724R5-30C,118
BUK724R5-30C,118 Details Description
Related parts for BUK724R5-30C,118
LED PNL MT 9MM 24V BLACK GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
POE INJECTOR 19.2W 24V DESKTOP datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
3300UF 150V 51X105 85C ST datasheet.pdf