NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7504-40A,127
BUK7504-40A,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7504-40A,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK7504-40A,127.pdf
Availability of BUK7504-40A,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK7504-40A,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7504-40A,127
Internal Part NumberEIS-BUK7504-40A,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs117nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5730pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7504-40A,127
BUK7504-40A,127 Details Description
Related parts for BUK7504-40A,127
MOSFET P-CH 240V 0.48A SOT223 datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 20AWG ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 700 MOHM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf