NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7509-75A,127
BUK7509-75A,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7509-75A,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK7509-75A,127.pdf
Availability of BUK7509-75A,127
QUANTITY
BUK7509-75A,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7509-75A,127
Internal Part NumberEIS-BUK7509-75A,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6760pF @ 25V
Power - Max230W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7509-75A,127
BUK7509-75A,127 Details Description
Related parts for BUK7509-75A,127
CONN HEADER 15POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
BOARD TERMINAL STD TURRET 50POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 24VIN 1.2V 5A 12SIP datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 39 OHM 11SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf