NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK754R0-55B,127
BUK754R0-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK754R0-55B,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK754R0-55B,127.pdf
Availability of BUK754R0-55B,127
QUANTITY
BUK754R0-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK754R0-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK754R0-55B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs86nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6776pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK754R0-55B,127
BUK754R0-55B,127 Details Description
Related parts for BUK754R0-55B,127
RES SMD 267K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
PLG SKT INSERT 3#22 PUR 12' datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 30MM RADIAL datasheet.pdf