NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK761R4-30E,118
BUK761R4-30E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK761R4-30E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK761R4-30E,118.pdf
Availability of BUK761R4-30E,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK761R4-30E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK761R4-30E,118
Internal Part NumberEIS-BUK761R4-30E,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2014
Multiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.45 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9580pF @ 25V
Power - Max324W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK761R4-30E,118
BUK761R4-30E,118 Details Description
Related parts for BUK761R4-30E,118
JUMPER-H1504TR/A2015V/H1504TR12" datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 170MA 5.2 OHM datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.51"L X 4.02"W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC839LP6CE FO & FO/2 datasheet.pdf
DC 18GHZ QPL TERMINATION datasheet.pdf