NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK762R0-40E,118
BUK762R0-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK762R0-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK762R0-40E,118.pdf
Availability of BUK762R0-40E,118
QUANTITY
BUK762R0-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK762R0-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK762R0-40E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs109.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8500pF @ 25V
Power - Max293W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK762R0-40E,118
BUK762R0-40E,118 Details Description
Related parts for BUK762R0-40E,118
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES MO 1W 180 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20-PLCC datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf