NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK762R6-60E,118
BUK762R6-60E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK762R6-60E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK762R6-60E,118.pdf
Availability of BUK762R6-60E,118
QUANTITY
BUK762R6-60E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK762R6-60E,118
Internal Part NumberEIS-BUK762R6-60E,118
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10170pF @ 25V
Power - Max324W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK762R6-60E,118
BUK762R6-60E,118 Details Description
Related parts for BUK762R6-60E,118
IC Z8 DIG TV CTRL OTP 42-SDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
IC CTLR 3-1 ETH TCP/IP 48LQFP datasheet.pdf
BLADE TORX T30 4" datasheet.pdf
8 POS MINI-DIN VRT SHLD CONN datasheet.pdf
OSC 3.686400 MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf