NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK762R7-30B,118
BUK762R7-30B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK762R7-30B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK762R7-30B,118.pdf
Availability of BUK762R7-30B,118
QUANTITY
BUK762R7-30B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK762R7-30B,118
Internal Part NumberEIS-BUK762R7-30B,118
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs91nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6212pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK762R7-30B,118
BUK762R7-30B,118 Details Description
Related parts for BUK762R7-30B,118
IC VOICE CODEC 3.3V/5V 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 7.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3PIN FMAL SNAP-IN SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CUTTER CABLE OVAL CROSSING 8.27" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf