NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK762R9-40E,118
BUK762R9-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK762R9-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK762R9-40E,118.pdf
Availability of BUK762R9-40E,118
QUANTITY
BUK762R9-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK762R9-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK762R9-40E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs79nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6200pF @ 25V
Power - Max234W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK762R9-40E,118
BUK762R9-40E,118 Details Description
Related parts for BUK762R9-40E,118
FIXED IND 5.6UH 260MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 10POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANS PRINTER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf