NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK763R9-60E,118
BUK763R9-60E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK763R9-60E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK763R9-60E,118.pdf
Availability of BUK763R9-60E,118
QUANTITY
BUK763R9-60E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK763R9-60E,118
Internal Part NumberEIS-BUK763R9-60E,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs103nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7480pF @ 25V
Power - Max263W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK763R9-60E,118
BUK763R9-60E,118 Details Description
Related parts for BUK763R9-60E,118
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LCD MODULE 8X2 CHAR TRNSFL TN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG DDR LOW VOLTAGE 10-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf