NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK765R3-40E,118
BUK765R3-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK765R3-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK765R3-40E,118.pdf
Availability of BUK765R3-40E,118
QUANTITY
BUK765R3-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK765R3-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK765R3-40E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2772pF @ 25V
Power - Max137W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK765R3-40E,118
BUK765R3-40E,118 Details Description
Related parts for BUK765R3-40E,118
IC 16BIT TXRX 3-STATE 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF DUAL 24LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS SGL 4.2MM datasheet.pdf
CONN 60POS ZIF WIRE WRAP PLUG datasheet.pdf
RES 69.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
BASE RND 58.63MM 13.25MM HT WHT datasheet.pdf