NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7880-55/CUF
BUK7880-55/CUF picture photo
Mfg. Part Number
BUK7880-55/CUF
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 7.5A SOT223
Datasheet Download
BUK7880-55/CUF.pdf
Availability of BUK7880-55/CUF
QUANTITY
BUK7880-55/CUF Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7880-55/CUF
Internal Part NumberEIS-BUK7880-55/CUF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds500pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7880-55/CUF
BUK7880-55/CUF Details Description
Related parts for BUK7880-55/CUF
FIXED IND 560NH 1.1A 150 MOHM TH datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 190 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf