NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7907-40ATC,127
BUK7907-40ATC,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7907-40ATC,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK7907-40ATC,127.pdf
Availability of BUK7907-40ATC,127
QUANTITY
BUK7907-40ATC,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7907-40ATC,127
Internal Part NumberEIS-BUK7907-40ATC,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs108nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7907-40ATC,127
BUK7907-40ATC,127 Details Description
Related parts for BUK7907-40ATC,127
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SW IND PB RND GREEN LED DIFF CLR datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNTING SZ10B datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf