NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7E07-55B,127
BUK7E07-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7E07-55B,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A I2PAK
Datasheet Download
BUK7E07-55B,127.pdf
Availability of BUK7E07-55B,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK7E07-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7E07-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK7E07-55B,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.1 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3760pF @ 25V
Power - Max203W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7E07-55B,127
BUK7E07-55B,127 Details Description
Related parts for BUK7E07-55B,127
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 7.72K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HELACON PLUS ORANGE 100PK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf