NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7E11-55B,127
BUK7E11-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7E11-55B,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A I2PAK
Datasheet Download
BUK7E11-55B,127.pdf
Availability of BUK7E11-55B,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK7E11-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7E11-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK7E11-55B,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2604pF @ 25V
Power - Max157W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7E11-55B,127
BUK7E11-55B,127 Details Description
Related parts for BUK7E11-55B,127
CONVERTR 3.3V/8ADC 36-75 VIN VER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 1OZ. datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG ALGAAS CC 0.4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
O'RING 6.8X0.85 NER75 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf