NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7K6R8-40E,115
BUK7K6R8-40E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7K6R8-40E,115
Brief Description
MOSFET 2N-CH 40V 40A LFPAK56D
Datasheet Download
BUK7K6R8-40E,115.pdf
Availability of BUK7K6R8-40E,115
QUANTITY
BUK7K6R8-40E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7K6R8-40E,115
Internal Part NumberEIS-BUK7K6R8-40E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
TrenchMOS Silicon Process Revision 17/Jan/2015
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.8 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs28.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1947pF @ 25V
Power - Max64W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7K6R8-40E,115
BUK7K6R8-40E,115 Details Description
Related parts for BUK7K6R8-40E,115
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
D SUB MIXED MA CRIMP/CRIMP 50 OH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf