NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7Y25-40B,115
BUK7Y25-40B,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7Y25-40B,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 35.3A LFPAK
Datasheet Download
BUK7Y25-40B,115.pdf
Availability of BUK7Y25-40B,115
QUANTITY
BUK7Y25-40B,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7Y25-40B,115
Internal Part NumberEIS-BUK7Y25-40B,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationR0-Clip Overhang Removal 14/Apr/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds693pF @ 25V
Power - Max59.4W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7Y25-40B,115
BUK7Y25-40B,115 Details Description
Related parts for BUK7Y25-40B,115
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf