NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7Y38-100EX
BUK7Y38-100EX picture photo
Mfg. Part Number
BUK7Y38-100EX
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 30A LFPAK
Datasheet Download
BUK7Y38-100EX.pdf
Availability of BUK7Y38-100EX
QUANTITY
BUK7Y38-100EX Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7Y38-100EX
Internal Part NumberEIS-BUK7Y38-100EX
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs29 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1720pF @ 25V
Power - Max95W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7Y38-100EX
BUK7Y38-100EX Details Description
Related parts for BUK7Y38-100EX
DNF 80 MHZ -1000 MHZ SMD datasheet.pdf