NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9511-55A,127
BUK9511-55A,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9511-55A,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK9511-55A,127.pdf
Availability of BUK9511-55A,127
QUANTITY
BUK9511-55A,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9511-55A,127
Internal Part NumberEIS-BUK9511-55A,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part Status ChangeAutomotive TO-220AB Devices Future EOL 23/Oct/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4230pF @ 25V
Power - Max166W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9511-55A,127
BUK9511-55A,127 Details Description
Related parts for BUK9511-55A,127
MOSFET P-CH 60V 11.4A I2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUAD 28-PLCC datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 3TN/80 AR datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR HI ENERGY RS-232 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 10MM datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf