NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK951R6-30E,127
BUK951R6-30E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK951R6-30E,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK951R6-30E,127.pdf
Availability of BUK951R6-30E,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK951R6-30E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK951R6-30E,127
Internal Part NumberEIS-BUK951R6-30E,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs113nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16150pF @ 25V
Power - Max349W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK951R6-30E,127
BUK951R6-30E,127 Details Description
Related parts for BUK951R6-30E,127
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2012 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U 2-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WRSTBND BL ADJ 4MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf