NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK951R9-40E,127
BUK951R9-40E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK951R9-40E,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK951R9-40E,127.pdf
Availability of BUK951R9-40E,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK951R9-40E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK951R9-40E,127
Internal Part NumberEIS-BUK951R9-40E,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.7 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16400pF @ 25V
Power - Max349W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK951R9-40E,127
BUK951R9-40E,127 Details Description
Related parts for BUK951R9-40E,127
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 6POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 10V 8X7 105C SMD datasheet.pdf