NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK952R3-40E,127
BUK952R3-40E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK952R3-40E,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK952R3-40E,127.pdf
Availability of BUK952R3-40E,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK952R3-40E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK952R3-40E,127
Internal Part NumberEIS-BUK952R3-40E,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs87.8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13160pF @ 25V
Power - Max293W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK952R3-40E,127
BUK952R3-40E,127 Details Description
Related parts for BUK952R3-40E,127
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
FERRULE 50.0MM 36 BLU 1 = 50PCS datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf