NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK954R4-40B,127
BUK954R4-40B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK954R4-40B,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK954R4-40B,127.pdf
Availability of BUK954R4-40B,127
QUANTITY
BUK954R4-40B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK954R4-40B,127
Internal Part NumberEIS-BUK954R4-40B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7124pF @ 25V
Power - Max254W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK954R4-40B,127
BUK954R4-40B,127 Details Description
Related parts for BUK954R4-40B,127
IC QUAD FET BUS SW 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 50.8MM CIRC 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 210PO datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf