NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK954R4-40B,127
BUK954R4-40B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK954R4-40B,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK954R4-40B,127.pdf
Availability of BUK954R4-40B,127
QUANTITY
BUK954R4-40B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK954R4-40B,127
Internal Part NumberEIS-BUK954R4-40B,127
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7124pF @ 25V
Power - Max254W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK954R4-40B,127
BUK954R4-40B,127 Details Description
Related parts for BUK954R4-40B,127
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC TRNSP D-TYP LTCH 3-ST 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V datasheet.pdf
MACH SCREW PAN PHIL 10-32 100/PK datasheet.pdf
SENS ACCLRMTER PIEZO SEAL 050G datasheet.pdf
RES 15M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB CP datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf