NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9604-40A,118
BUK9604-40A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9604-40A,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9604-40A,118.pdf
Availability of BUK9604-40A,118
QUANTITY
BUK9604-40A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9604-40A,118
Internal Part NumberEIS-BUK9604-40A,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs128nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8260pF @ 25V
Power - Max300W