NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9606-75B,118
BUK9606-75B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9606-75B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9606-75B,118.pdf
Availability of BUK9606-75B,118
QUANTITY
BUK9606-75B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9606-75B,118
Internal Part NumberEIS-BUK9606-75B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11693pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9606-75B,118
BUK9606-75B,118 Details Description
Related parts for BUK9606-75B,118
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 3POS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.8A 7.7 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf