NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9611-80E,118
BUK9611-80E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9611-80E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9611-80E,118.pdf
Availability of BUK9611-80E,118
QUANTITY
BUK9611-80E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9611-80E,118
Internal Part NumberEIS-BUK9611-80E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48.8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7149pF @ 25V
Power - Max182W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9611-80E,118
BUK9611-80E,118 Details Description
Related parts for BUK9611-80E,118
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 92MA 18 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 208V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT BOX datasheet.pdf
DSUB DE POTTING SHL NYLON datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
LED AMBER 2MM ROUND T/H datasheet.pdf