NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9612-55B,118
BUK9612-55B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9612-55B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9612-55B,118.pdf
Availability of BUK9612-55B,118
QUANTITY
BUK9612-55B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9612-55B,118
Internal Part NumberEIS-BUK9612-55B,118
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3693pF @ 25V
Power - Max157W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9612-55B,118
BUK9612-55B,118 Details Description
Related parts for BUK9612-55B,118
TRANS 2PNP 30V 0.1A SOT-563 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 3.4A datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf