NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK963R2-40B,118
BUK963R2-40B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK963R2-40B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK963R2-40B,118.pdf
Availability of BUK963R2-40B,118
QUANTITY
BUK963R2-40B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK963R2-40B,118
Internal Part NumberEIS-BUK963R2-40B,118
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs93.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10502pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK963R2-40B,118
BUK963R2-40B,118 Details Description
Related parts for BUK963R2-40B,118
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
END COVER MOD TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf