NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9640-100A,118
BUK9640-100A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9640-100A,118
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 39A D2PAK
Datasheet Download
BUK9640-100A,118.pdf
Availability of BUK9640-100A,118
QUANTITY
BUK9640-100A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9640-100A,118
Internal Part NumberEIS-BUK9640-100A,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C39A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3072pF @ 25V
Power - Max158W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9640-100A,118
BUK9640-100A,118 Details Description
Related parts for BUK9640-100A,118
RELAY OPTOMULTIFUNC 150MA 8FLTPK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.81"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
0.5 OHM CMOS 1.8 V to 5.5 V 2:1 Mux/SPDT Switches IC datasheet.pdf