NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK966R5-60E,118
BUK966R5-60E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK966R5-60E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK966R5-60E,118.pdf
Availability of BUK966R5-60E,118
QUANTITY
BUK966R5-60E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK966R5-60E,118
Internal Part NumberEIS-BUK966R5-60E,118
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max182W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK966R5-60E,118
BUK966R5-60E,118 Details Description
Related parts for BUK966R5-60E,118
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN BLOCK TERM PCB 5.0MM 6POS datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
HOOK FORKED CURVED CSTEEL 8" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf