NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK98150-55A,135
BUK98150-55A,135 picture photo
Mfg. Part Number
BUK98150-55A,135
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT-223
Datasheet Download
BUK98150-55A,135.pdf
Availability of BUK98150-55A,135
QUANTITY
BUK98150-55A,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK98150-55A,135
Internal Part NumberEIS-BUK98150-55A,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
SOT223 Copper Wire 23/Dec/2013
Copper Wire Revision 17/Mar/2014
Copper Wire Revision 24/May/2014
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs137 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs5.3nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds320pF @ 25V
Power - Max8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK98150-55A,135
BUK98150-55A,135 Details Description
Related parts for BUK98150-55A,135
#6 SCRW MT FOR TAK-TY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 15A TO-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf