NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9C1R3-40EJ
BUK9C1R3-40EJ picture photo
Mfg. Part Number
BUK9C1R3-40EJ
Brief Description
MOSFET N-CH 40V D2PAK
Datasheet Download
BUK9C1R3-40EJ.pdf
Availability of BUK9C1R3-40EJ
QUANTITY
BUK9C1R3-40EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9C1R3-40EJ
Internal Part NumberEIS-BUK9C1R3-40EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C190A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.3 mOhm @ 90A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max349W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9C1R3-40EJ
BUK9C1R3-40EJ Details Description
Related parts for BUK9C1R3-40EJ
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO3P datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
MOD IGBT PHASE LEG 1200V ECOPAC2 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 36MBIT 165BGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf