NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9K18-40E,115
BUK9K18-40E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9K18-40E,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 40V 30A LFPAK56D
Datasheet Download
BUK9K18-40E,115.pdf
Availability of BUK9K18-40E,115
QUANTITY
BUK9K18-40E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9K18-40E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9K18-40E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
TrenchMOS Silicon Process Revision 17/Jan/2015
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1061pF @ 25V
Power - Max38W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-1205, 8-LFPAK56
Supplier Device PackageLFPAK56D
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9K18-40E,115
BUK9K18-40E,115 Details Description
Related parts for BUK9K18-40E,115
BUSHING SPLIT 0.313" NYLON WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V RED datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 8 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21 M 6" YEL datasheet.pdf