NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y12-55B,115
BUK9Y12-55B,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y12-55B,115
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 61.8A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y12-55B,115.pdf
Availability of BUK9Y12-55B,115
QUANTITY
BUK9Y12-55B,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y12-55B,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y12-55B,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C61.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2880pF @ 25V
Power - Max106W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y12-55B,115
BUK9Y12-55B,115 Details Description
Related parts for BUK9Y12-55B,115
IC BATT CHARGER LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 1606 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf