NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y153-100E,115
BUK9Y153-100E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y153-100E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 9.4A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y153-100E,115.pdf
Availability of BUK9Y153-100E,115
QUANTITY
BUK9Y153-100E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y153-100E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y153-100E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
Wafer Fab Site Transfer 15/Dec/2014
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs146 mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds716pF @ 25V
Power - Max37W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y153-100E,115
BUK9Y153-100E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y153-100E,115
IC OPAMP GP 200KHZ 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf