NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y59-60E,115
BUK9Y59-60E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y59-60E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 60V LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y59-60E,115.pdf
Availability of BUK9Y59-60E,115
QUANTITY
BUK9Y59-60E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y59-60E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y59-60E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.1nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds715pF @ 25V
Power - Max37W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y59-60E,115
BUK9Y59-60E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y59-60E,115
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS STR datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IGBT 300V 120A 250W TO263AA datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 125A 300VAC datasheet.pdf
HARDWARE NUT DECORATIVE 1/4" datasheet.pdf
IC CAPSENCE 8K FLASH 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 115MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A AXIAL datasheet.pdf