NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y6R0-60E,115
BUK9Y6R0-60E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y6R0-60E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y6R0-60E,115.pdf
Availability of BUK9Y6R0-60E,115
QUANTITY
BUK9Y6R0-60E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y6R0-60E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y6R0-60E,115
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6319pF @ 25V
Power - Max195W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y6R0-60E,115
BUK9Y6R0-60E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y6R0-60E,115
IC DUAL HS PWR FET DRVR 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR SCRUBBER datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 5 WIRE 600" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
FILTER D-SUB 9POS M/F ADAPTER datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf