Pulse Electronics Corporation BV030-6875.0
BV030-6875.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-6875.0
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-6875.0.pdf
Availability of BV030-6875.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BV030-6875.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-6875.0
Internal Part NumberEIS-BV030-6875.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package495
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 132mA, Series 66mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension53.00mm L x 44.00mm W
Height - Seated (Max)17.00mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-6875.0
Related LinksBV030-, BV030-6875.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-6875.0 Details Description
Related parts for BV030-6875.0
CONN TERM BLOCK PCB 3POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPL BRIDGE 18BIT RGB-RGBW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.25A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf