Pulse Electronics Corporation BV030-7158.0
BV030-7158.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-7158.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-7158.0.pdf
Availability of BV030-7158.0
QUANTITY
BV030-7158.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-7158.0
Internal Part NumberEIS-BV030-7158.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 100mA, Series 50mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max)24.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-7158.0
Related LinksBV030-, BV030-7158.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-7158.0 Details Description
Related parts for BV030-7158.0
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 250A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT DEV FOR AT85C51SND3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MINI CONN 8WAY 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 11 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf