Pulse Electronics Corporation BV030-7294.0
BV030-7294.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-7294.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-7294.0.pdf
Availability of BV030-7294.0
QUANTITY
BV030-7294.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-7294.0
Internal Part NumberEIS-BV030-7294.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)12V
Current - Output (Max)122mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max)27.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-7294.0
Related LinksBV030-, BV030-7294.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-7294.0 Details Description
Related parts for BV030-7294.0
MINI BANANA JACK W/TURRET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MPU EP9 200MHZ 352PBGA datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 1/8" datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG LEVER 1MM 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf